Największy na świecie producent oprogramowania: systemów operacyjnych (Windows 3.1/95/98/NT/XP), aplikacji użytkowych (m.in. pakiet programów biurowych Office), serwerów sieciowych, itp.
Microsoft
Microsoft jako rynkowy potentat ma duży wpływ na rozwój nowych technologii. Konsekwentna polityka narzucania opracowanych przez siebie rozwiązań w formie standardów doprowadziła do oskarżenia firmy o praktyki monopolistyczne i wieloletnich procesów sądowych.
Microsoft założony został w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena, studentów uniwersytetu Harvard. Po porzuceniu studiów założyli oni w Nowym Meksyku spółkę Micro-Soft, przemianowaną później na Microsoft Corporation. W 1980 r. firma wprowadziła na rynek swój pierwszy system operacyjny Xenix (oparty na systemie UNIX, a przeznaczony dla procesorów Intela). Kolejny produkt - MS-DOS - po sprzedaniu licencji firmie IBM stał się jednym z najpopularniejszych na świecie systemów operacyjnych. Był to w istocie zmodyfikowany system CP/M, który Microsoft odkupił od Seattle Computers.
Począwszy od 1983 r. datuje się historia systemów Windows. Zastosowanie okienkowego środowiska graficznego zbliżonego do stosowanego już w komputerach Macintosh pociągnęło za sobą wytoczenie oskarżenia o plagiat ze strony firmy Apple.
W 1986 r. firma wchodzi swoimi akcjami na giełdę, uzyskując już na starcie bardzo dobre notowania. Coraz nosze wersje systemu Windows (2.0 w 1987., 3.0 w 1990, w kolejnych latach NT, 95, 98, 2000, XP) zapewniają firmie dominującą pozycję na rynku oprogramowania dla komputerów PC. Koniec lat 90-tych przynosi panowanie na rynku przeglądarek internetowych – za sprawą Internet Explorera.
W styczniu 2000 r. założyciel Microsoft i jego dotychczasowy prezes Bill Gates zrezygnował z dalszego kierowania firmą. Nowym prezesem został Steve Ballmer.
Główna siedziba Microsoft mieści się Redmond w stanie Kalifornia (USA).
|